Pamięć komórki
PAMIĘĆ KOMÓRKI
Stali bywalcy mojego gabinetu mają już wyrobioną świadomość, że u podstaw rozwoju danej choroby leżeć może dosłownie KAŻDY czynnik, np. fizyczny, chemiczny (toksyczny) czy emocjonalny. Nowi pacjenci czasem się dziwią, dlaczego zadaję dziwne pytania, dotyczące rodziców czy dziadków, ich cech charakteru itp.
Na szczęście naukowcy ugruntowują naukowo zjawisko, które w psychologii nazywane jest „pamięcią komórki”.
Badania przeprowadzone na modelowym organizmie C. elegans pokazały, że organizmy utrzymywane przez 5 pokoleń w warunkach środowiskowych różnych od ich naturalnych (wyższa temperatura), po przeniesieniu z powrotem do naturalnego środowiska pozostawiały w organizmie informację o tym przez następne 14 pokoleń!
„Ale niektóre badania sugerują, że wydarzenia w naszym życiu mogą rzeczywiście wpływać na rozwój naszych dzieci, a może nawet wnuków – wszystko bez zmiany DNA.”
Na przykład badania wykazały, że zarówno dzieci, jak i wnuki kobiet, które przeżyły Głodową Zimę (Dutch Famine) w latach 1944–1945, wykazywały zwiększoną nietolerancję glukozy w wieku dorosłym.
Inni badacze odkryli, że potomkowie osób, które przeżyły Holokaust, mają niższy poziom hormonu kortyzolu, który pomaga ciału wrócić do zdrowia po urazie.”