Toxoplasma gondii

PASOŻYTY – TOXOPLASMA GONDII

Najszerzej opisanym naukowo pasożytem wpływającym na istoty żywe jest Toxoplasma gondii. Ten pierwotniak o wielkości ledwie 5 na 3 μm szczególnie upodobał sobie koty, które są jego żywicielem ostatecznym. Naukowcy zauważyli, że szczury z toxoplazmozą na widok kota zamiast uciekać – eksponują się na niego. Udowodniono, że pasożyt potrafi, w zależności od jego lokalizacji w mózgu/ ciele:

– podnosić poziom testosteronu, stąd osoby z toxoplazmozą cechuje niski poziom strachu i skłonność do ryzykownych zachowań, np. brawurowa jazda samochodem [1,2,3]

– często znajdowany jest szczególnie w tych częściach mózgu silnie reagujących na dopaminę, stąd wiele przypadków schizofrenii ma podłoże w infekcji toxoplazmozą. U osób ze schizofrenią obeserwuje się 2-3 razy częściej przeciwciała toxo niż u osób bez schizofrenii[4]. Zauważono, że neurony w mózgu zarażone pasożytem produkują 3,5 raza więcej dopaminy [5]. Ponadto zauważono silny związek między seropozytywnością kobiet a wskaźnikiem samobójst wśród nich [6].

– badania na szczurach potwierdziły, że pasożyt dostaje się do jąder, powodując wzrost produkcji testosteronu, dzięki czemu samce znacznie zyskują na atrakcyjności (75%samic wolało spędzać czas z zainfekowanym samcem) a ponadto z łatwością przechodząc do spermy – zarażają samicę wraz z potomstwem [7].

– pasożyt gnieżdżący się w mózgu może wpływać również na glutaminiany, GABA i inne kluczowe neuroprzekaźniki, tym samym mając szeroki wachlarz możliwości wpływu na psychikę chorego [8].

Więc jeśli nigdy nie lubiliście kotów, a czujecie nieodpartą chęć kupienia sobie kota – może warto się przebadać w kierunku toxo – w Panaceum rzecz jasna

[1] https://www.robertsapolskyrocks.com/toxoplasmosis.html

[2] https://www.nature.com/articles/s41598-017-10926-6

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2526142/

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14725265

[5] https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0023866

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3128543/

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206931/

[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5519211/