NOB – Leczenie chorób układu pokarmowego

#biorezonans#układpokarmowy

Biorezonans zmniejsza dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Randomizowane badanie kontrolowane wpływu standaryzowanej terapii biorezonansowej MORA na funkcjonalne dolegliwości przewodu pokarmowego

Badania niemieckie.

Jürgen Nienhaus 1, Michael Galle

Forsch Komplementmed. 2006 Feb;13(1):28-34

Streszczenie

Tło i cel: wielu praktyków medycyny naturalnej, a także niekontrolowane badania donosiły o pozytywnym wpływie terapii biorezonansowej MORA na choroby psychosomatyczne. Niniejsze Randomizowane badanie kontrolowane miało na celu sprawdzenie wpływu terapii biorezonansowej MORA na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Pacjenci i metody: randomizowane badanie kontrolowane przeprowadzono na 20 uczestnikach (10 w grupie placebo, 10 w grupie verum). Głównymi parametrami wyniku były oceny intensywności i częstości dolegliwości żołądkowo-jelitowych przez pacjentów i lekarza, a także wyniki badań zarejestrowane przez lekarza: ból brzucha przez badanie dotykowe, występowanie meteoryzmu brzusznego (przyp.tłum: wzdęć) oraz osłuchowo natężenie odgłosów jelitowych, oceniane przed i po leczeniu. Drugorzędnymi parametrami wyniku były opór elektryczny między dłońmi i stopami, dane z kału, moczu i krwi oraz subiektywny ogólny stan ciała, umysłu i duszy.

Wyniki:

według oceny uczestników i lekarza intensywność i częstotliwość dolegliwości żołądkowo-jelitowych były znacznie zmniejszone w grupie Verum (p < 0,01). Dotyczyło to zarówno bólu brzucha (p < 0,01) i meteoryzmu (p < 0,05), ale nie hałasu jelitowego (p > 0,05).

Główne parametry wyników w grupie placebo zmieniły się tylko nieznacznie (p > 0,05).

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16582548